Garfagnana, region położony na północ od Lukki, wciąż pozostał nieco dziki, niezmieniony od wieków, bo nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka. Będzie atrakcyjny zwłaszcza dla tych, którzy szukają nie tylko tej najbardziej typowej, pagórkowatej, słonecznej Toskanii, ale kusi ich pierwotna surowość lasów i kamiennych wiosek ukrytych w górach.
W Garfagnanie można spędzić cały dzień, odpocząć od tłumów, wyciszyć się wśród przyrody, ale też i znaleźć wspaniałe dzieła architektury. Polecamy jechać panoramiczną drogą przez Borgo a Mozzano z fantastycznym, średniowiecznym mostem Ponte del Diavolo, który według legendy jest dziełem samego diabła i skierować się do Bargi. Barga to nieduża, ufortyfikowana miejscowość z przepiękną, romańską katedrą, sprzed której rozciąga się szeroki, cudowny widok na Alpy Apuańskie i Apeniny. Jest tu także stary kamienny most z arkadami, używany do tej pory. Latem w Bardze odbywa się słynny festiwal jazzowy "Barga Jazz".
Około 20 km na zachód od Bargi leży Grotta del Vento, czyli Jaskinia Wiatru, naturalna jaskinia, znana już w XVII wieku, ale spenetrowana dopiero w XX (4 km). Jest to prawdziwy rarytas dla miłośników speleologii.
Jadąc dalej na północ wśród kasztanowych lasów Garfagnany, trafimy do Castelnuovo, miasteczka z twierdzą zwaną Rocca Ariostesca, gdzie w XVI wieku urzędował Ludovico Ariosto, autor Orlanda Szalonego.
Siedem kilometrów za Castelnuovo warto skręcić w lewo i dojechać do jeziora Vagli, pięknie położonego w górach sztucznego zbiornika, na dnie którego kryje się zalane wodą miasteczko Fabbriche di Carreggine. Mniej więcej co 10 lat woda jest spuszczana i wówczas tłumy turystów przybywają, by zobaczyć resztki domów, kościół i uliczki widmowego miasta. W pobliskim Vagli Sotto jest nowy basen komunalny, nieduży, ale za to darmowy (dojazd z Villa Costa zajmuje około 1,5 godziny).
Poszukiwaczom lokalnych atrakcji możemy też polecić wycieczkę do Montefegatesi, malutkiego miasteczka położonego w górach ok. 15 km na północ od Bagni di Lucca. Na samym jego szczycie stoi pomnik Dantego, postawiony dla uczczenia wielkiego poety, który w czasie swej tułaczki po Italii gościł też i w Montefegatesi. (Uwaga, samochód lepiej zostawić przed miasteczkiem, droga wjazdowa jest bardzo wąska).